Přejít na menu Přejít na obsah

Aktuálně


Nováčkům a rodičům

Tato stránka slouží k tomu, aby lidé, kteří ještě na našich festivalech nebyli, ztratili ostych přijet nebo získali jistotu, že k nám mohou pustit své děti. Na festivaly mohou všichni v libovolném věku a budou se cítit dobře. Na festivaly může přijet člověk sám nebo ve velké partě, určitě se nebude nudit a získá nové přátele. Na festivaly může přijet chudý student i bohatý podnikatel, postaráme se o všechny. Na festivaly mohou přijet fanoušci sci-fi a fantasy, filmu, literatury a her, ale i jen zvědavci, všichni si najdou svůj program. A navíc my můžeme pomoci, jen čtěte dál.

Nečekejte s první návštěvou festivalu, je zbytečné váhat!

Věk nehraje roli

Je už mnohokrát vyzkoušeno, že věk na našich festivalech nehraje roli. Společné téma k hovoru najde patnáctiletý mladík s padesátiletou paní, dvacetiletá slečna s důchodcem. Festivalů se mohou zúčastnit i děti, ale aby si program užily, mělo by jim být už aspoň přes osm let. Mladší 15 let bez doprovodu rodičů musí mít s sebou písemný souhlas rodičů. Naopak o děti cca od tří let se postaráme v naší festivalové školce na letním FF. Našich festivalů se účastní rodiny s dětmi, středoškoláci, vysokoškoláci i lidé v důchodovém věku. Společný je jim zájem o fantastiku, fantazii, historii nebo budoucnost, filmy a hry nebo třeba i jen o něco nového, zajímavého. Nejde jen o fantastiku, programu je mnohem více. Témat je tolik, že si vybere každý.

Většina fanoušků si tyká, pokud není věkový rozdíl hodně velký. To už dá cit. Přátelská atmosféra pomáhá cítit se dobře.

Pro zaryté fanoušky i jen občasné diváky a čtenáře

Občas se setkáváme s představou, že festivaly jsou určeny jen pro zaryté fanoušky, kteří umí zpaměti vyjmenovat všechny postavy svého seriálu. Ano, jsou zde i takoví, většinou připravují program pro ostatní, ale většina účastníků jsou jen příznivci nějakého seriálu, her nebo filmů a knih, spousta účastníků jede na akci kvůli atmosféře a přátelům, aniž by třeba sci-fi a fantasy byla jejich koníčkem. Mezi účastníky je řada nevyhraněných lidí, kteří ochutnávají z jednotlivých programových linií a třeba zajdou i do města nebo do lesa na procházku.

Projekce filmů jsou legální, placené distributorům a proto jsou jednak v chotěbořském digitálním kině, jednak na širokých velkých plátnech, s dobrým zvukem, protože i když nemůžeme dosáhnout toho co v multikinech, snažíme se o co nejlepší podmínky, včetně zatmění sálů. Přednášky a besedy jsou z velké části od renomovaných přednášejících, spisovatelů, odborníků, fanoušků, své ostruhy zde získávají i méně zkušení začátečníci, ale k dispozici jsou jim počítače a datové projektory, zvuková aparatura s mikrofony, takže by mělo být dobře vidět i slyšet. Deskové a konzolové a další hry si za podmínek jako na našich festivalech také jen tak nezahrajete. Program střídá odborné i humorné polohy, přednášky i příležitosti k diskusi nebo soutěži. Divadelní představení, výstava obrazů, koncerty a další formy programu jsou rovněž zajímavým zpestřením, pokud je pro ten který festival nabízíme. Poskytujeme i řadu dalších možností, stačí si projít naše stránky.

Sám / sama nebo v partě

Spousta lidí trpí zbytečnou obavou, že když pojedou na festival sami a nikoho tam nebudou znát, budou se tam nudit a nebudou se cítit dobře. Jistě mohou zůstat doma. Otázkou je, zda tam také nebudou sami. A nudit se budou mnohem pravděpodobněji. Právě festivaly jsou skvělou příležitostí, jak se seznámit s novými přáteli, vzhledem k poměru 40% dívek a žen na 60% chlapců a mužů je zde i možnost seznámení se. Mnohem snáz se oslovuje fanoušek nějakého filmu nebo seriálu, než někdo úplně cizí. Do diskuse se zapojuje mnohem snáz, přímo na festivalu vznikají nové party, nástěnka dává možnost hledat lidi s podobným zájmem, u turnajů v hrách se člověk rovněž snadno seznámí. Festivaly jsou několikadenní a to by už byla veliká smůla nebo nesmělost, kdyby se nenašel někdo, s kým se dá povídat a poznávat další lidi.

Navíc je zde možnost, jak se seznámit ještě před festivalem. Můžete si svoji partu vytvořit tím, že začnete lákat další kamarády, i když se třeba nezajímají o sci-fi nebo fantasy, určitě i jim se tady bude líbit. Můžete (pro letní FF) využít slevu Siréna a za nalákané další nováčky získat peníze. Seznámit se můžete v našem Fóru nebo třeba na diskusních serverech www.lopuch.cz nebo www.lapiduch.cz nebo www.nyx.cz a dalších.

Seznamovací aktivity na festivalu

Pro případ, že by se nováček skutečně měl problémy seznámit, jsme tu my pořadatelé. Nabízíme seznamovací službu. Každý, kdo se bude cítit sám, může přijít za vedoucím vybrané programové linie (jsou označeni visačkami) nebo na recepci festivalu a požádat o pomoc při seznámení. Pořadatel doporučí podle zájmů nováčkovi příslušnou skupinu fanoušků a uvede ho do ní, seznámí s několika lidmi. Každá skupina bude ráda, když získá nové členy.

Pořadatelé jednotlivých programových linií sami pořádají různé seznamovací aktivity přímo v rámci programu, například seznamovací přednášky Kdo je kdo, představování fanoušků, informační služba pro nováčky apod. Více se dozvíte v programu jednotlivých programových linií.

A pokud ani to nepomůže a z nějakého důvodu se rozhodnete odjet, vrátíme Vám výraznou část peněz zpět. Viz Podmínky pro změny. Riskujete málo a získat můžete hodně.

Bezpečnost

Rodiče pouštějící děti na festival se jistě ptají, jak bezpečné bude jejich dítě na festivalu. Festival sám o sobě bezpečný je. Festival je pořádán ve spolupráci s majiteli budov, úřady a Městskou policií. Pořadatelé jsou vyškoleni ve školení bezpečnosti a protipožární ochrany, na místě je požární hlídka a zdravotník, pořadatelé kontrolují vstupy do budov a hlídají pořádek. Účastníci nejsou anonymní dav, ale konkrétní osoby, registrované v databázi účastníků či podepisující souhlas s pravidly účasti, s přiřaditelnou, viditelně umístěnou vstupenkou.

Festival je pořádán za přísných Pravidel účasti, jejich dodržování je hlídáno a nedodržování je trestáno vyloučením ze všech akcí. Na festivalu nemá místo hlučné a agresivní chování, vandalismus nebo dokonce rvačky či drogy. Snažíme se maximálně předcházet problémům a dosud jsme žádné neměli. Ani bychom si problémy dovolit nemohli, protože festivaly jsou pořádány ve spolupráci s úřady, partnery festivalu jsou seriózní společnosti. Při prodeji občerstvení hlídáme, abych nenalévali alkoholické nápoje nezletilým (na vstupence je to výrazně označeno a vstupenku je nutné ukázat při objednávání alkoholu), i kouření omezujeme jen na určené prostory (nejčastěji venkovní či polovenkovní).

Zárukou bezpečí jsou ale i samotní fanoušci. Vědí dobře, že akce jsou pořádány dalšími fanoušky a že jakékoliv problémy by znamenaly ohrožení pořádání dalšího ročníku, takže se hlídají navzájem. Rovněž skladba účastníků je zárukou klidného průběhu a vyššího bezpečí. Festivalů se účastní v hojném počtu středoškoláci a vysokoškoláci, průměrná inteligence je podstatně vyšší než průměr na jiných akcích. Fanoušci, kteří mají rádi cizí světy, fantazii, zajímají se o vesmír, mimozemské civilizace, historii, moderní technologie, jsou samozřejmě tolerantnější, vstřícnější a respektují pořadatele mnohem více, než účastníci rockových koncertů nebo technopárty. Dítě s dobrou výchovou se zkrátka na našich festivalech nemá čeho bát a jeho rodiče také nemusejí mít o něj obavy.

Slušnost je na festivalech brána jako samozřejmost a je vyžadována pravidly účasti - dávání přednosti vycházejícím, zdravení, prošení a děkování, neobtěžování hlukem, dodržování pravidel, neodhazování odpadků (vajgl, sirka a žvýkačka jsou také odpadky), pomáhání pořadatelům upozorněním na nedostatky, třídění odpadu apod.

Jako doma

K tomu, aby se nováček cítil na festivalu dobře, by měly sloužit i celé tyto stránky a stránky jednotlivých festivalů. Právě proto jsou tak podrobné a s mnoha obrázky jednotlivých budov i se záběry z minulých akcí, aby si každý uměl představit, jak to u nás vypadá, co může čekat a že se bude cítit dobře. Poskytujeme potřebné služby právě proto, abyste nemuseli přemýšlet o tom, kde najdete ubytování, záleží jen na vaší kapse. Stravování pro ty, kteří chtějí mít jistotu a najíst se rychle, aby nepřišli o program. Popis cest a seznam spojů z různých míst pro ty, kteří nevědí, kde je Chotěboř. Doporučení pro MHD v Praze pro ty, kdo jsou odjinud. Podrobný popis programu, abyste věděli, že je na co se těšit. A spousta dalších informací. Čtěte a pokud opravdu něco nenajdete, ptejte se v našem Fóru nebo na e-mailu info@festivalfantazie.cz, případně v pořadu Dolejte řediteli - odpovědna pro nováčky, který zařazujeme do programu každý druhý večer festivalu.

Těšíme se, že přijedete!